BADANIA

ECHO serca dziecka (konsultacja kardiologiczna)

Badanie echokardiograficzne z oceną przepływów metodą Dopplera (ECHO) jest obecnie podstawową metodą nieinwazyjnej diagnostyki serca. Wykonywane jest przy pomocy odpowiedniego aparatu USG. Umożliwia dokładną ocenę budowy i i funkcji serca.

Wskazaniami do wykonania echa są:

  • Szmery serca u dzieci i młodzieży (różnicowanie pomiędzy szmerem niewinnym a wrodzoną wadą serca)
  • Kwalifikacja do zabiegów kardiochirurgicznych (m. in. wrodzonych i nabytych wad serca)
  • Ocena wyników zabiegów kardiochirurgicznych
  • Weryfikacja nieprawidłowego wyniku badania (EKG).
  • Określenie przyczyn zaburzeń rytmu serca
  • Monitorowanie leczenia farmakologicznego

Przygotowanie dziecka do badania i konsultacji.

Niemowlę: powinno być wypoczęte i najedzone; należy mieć ze sobą butelkę z jedzeniem lub piciem, smoczek, zabawki w celu uspokojenia dziecka w trakcie badania. Dziecko powinno być ubrane w rozpinany kaftanik.

Dziecko starsze: należy mu wytłumaczyć na czym polega badanie, najlepiej bawiąc się w domu i pokazując, gdzie jest serce. Można w domu "zbadać" zabawki" albo opowiedzieć bajkę o sercu w telewizji, którą można obejrzeć. Ważne jest, aby w czasie badania dziecko nie płakało. Badanie jest niebolesne. Żel jest podgrzany, więc omijamy nieprzyjemne uczucie smarowania zimną galaretką.


Pokój przygotowawczy jest pełen zabawek, a podczas wykonywania badania EKG oraz podstawowych pomiarów dziecko może oglądać bajki w telewizji.

Poradnia USG Agatowa, ul. Agatowa 10, 03-680 Warszawa-Zacisze, tel. 022 679-32-00, 0504-144-140
Copyright © 2005 - 2020 Poradnia USG. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Adres wydrukowanej strony: http://www.usgecho4d.pl/echo-serca-dziecka-(konsultacja-kardiologiczna).htmlWydrukowano dnia 02-07-2020© Poradnia USG Agatowa 2005 - 2020
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...[x]